Příběh Lucie Kroftové: Z korporátního prostředí do podnikání během mateřské


"Přechod z korporátního prostředí do podnikání během mateřské pro mě znamenal obrovskou změnu. Získala jsem větší časovou volnost, ale zároveň nesu větší odpovědnost za organizaci svého času – nejen svého, ale i celé rodiny a spolupracovníků."
Lucie Kroftová
Founder a ředitelka Nolimi
LinkedIn
Úvod
Flexibilita je základním principem naší organizace. V Nolimi usilujeme o zvýšení zaměstnanosti lidí s postižením. Nejde o zvýhodňování, ale o vytváření takových podmínek, které je co nejvíce přiblíží ke stejné startovní čáře. A právě flexibilita je jedním z klíčových nástrojů, jak to umožnit – zkrácené úvazky, home office, skutečně pružná pracovní doba, projektové úvazky a další. Stejným způsobem fungujeme i my uvnitř našeho týmu. Já jsem máma na mateřské a v mém týmu je dále absolventka s handicapem, studentka a máma s dvěma zkrácenými úvazky. Pracujeme z domova, z kaváren, u klientů, pracujeme online i offline, pracujeme dle našich časových možností, práci si rozdělujeme dle našich schopností a kompetencí, a vždy s jasným cílem a motivací, která nás žene vpřed. Flexibilita nám dává nejen svobodu, ale i motivaci a chuť plnit si cíle, které jsme si společně stanovily.
Jak flexibilita ovlivnila vaši práci?
Přechod z korporátního prostředí do podnikání během mateřské pro mě znamenal obrovskou změnu. Získala jsem větší časovou volnost, ale zároveň nesu větší odpovědnost za organizaci svého času – nejen svého, ale i celé rodiny a spolupracovníků. Když vezmu dohromady, co jsem schopná zvládnout v práci a zastat doma, tak produktivita se paradoxně zvýšila – protože mám méně času, vážím si ho víc a pracuji efektivněji. Úkoly, které vyžadují soustředění (strategie, finance, komunikace s klienty, tvorba vzdělávacích materiálů), dělám většinou, když děti spí – přes den nebo večer. Meetingy, krátké emaily se dají zvládnout i s dětmi a přemýšlet a rozmýšlet nad věcmi, případně vyřizovat telefony se dají na procházce s kočárkem. A co mě překvapilo nejvíc? Že vodit děti na jednání nebo konference vlastně není problém – spíš jsem si tento "blok" nastavila sama. Nemůžu pracovat 10 hodin denně jako dřív, je nutné si nastavit realistická očekávání, revidovat a prioritizovat co kdy dělat a jestli. Je to rozhodně příležitost naučit se fungovat chytřeji.. tím nechci ale říct, že to snad už umím, spíš se to stále učím :)
Jak flexibilita ovlivnila váš osobní život?
Každodenní život se změnil mateřskou jako takovou a z toho kariérního hlediska byl pro mě i příležitostí splnit si sen - studovat businessovou školu a s pomocí tohoto studia vytvářet projekt s pozitivním společenským dopadem. Velkou roli v tom hraje i podpora mého muže a rodiny. Bez nich bych studium ani podnikání během mateřské nezvládala. A věřím, že se díky tomu i posiluje náš vztah – máme k sobě větší respekt, oporu a můžeme večer řešit zajímavá témata nejen z kapitoly výchovy dětí :) Zároveň otevřeně přiznávám, že je potřeba hlídat si hranice a to mi jde někdy hůř – mít čas na pohodu, na vztahy a nebrat si na sebe víc, než je únosné. Flexibilita mi také otevřela nové příležitosti – mohla jsem se stát členkou IIN, potkávám inspirativní ženy, sdílím zkušenosti a dál se vzdělávám!
Závěr
Celkově vnímám flexibilitu jako jeden z největších darů současného pracovního světa – pokud se s ní zachází vědomě a zodpovědně. Pro mě osobně znamená větší svobodu, větší autenticitu, možnost skloubit práci, rodinu i seberozvoj. Doporučila bych ji každému, kdo hledá udržitelnější způsob práce – ať už jste rodič, student, nebo člověk s handicapem. Myslím, že důležité je být hlavně upřímný sám k sobě, nastavit si jasné hranice a očekávání – a nebát se říct si o podmínky, které nám umožní pracovat naplno, i když trochu jinak než většina. Každý jsme jiný a díky Bohu za naši jinakost, z které můžeme jako společnost těžit, když ji vezmeme z toho správného konce. A flexibilita nám může s tím určitě pomoci.
Sbíráme osobní příběhy
Hledáme příběhy zaměstnanců, nejen maminek, ale i tatínků, lidí 55+, lidí s hendikepem – každého, kdo ví, jak flexibilita mění život. Chceme pestrost. Sdílejte dál, prosím. Děkujeme.
Chceme, aby Česko patřilo mezi moderní evropské pracovní trhy.
Proto jsme vytvořili pracovní skupinu FLEXIBILITA PRACOVNÍHO TRHU, která chce posunout vnímání flexibility práce – od benefitu k novému standardu PRO VŠECHNY.

Další výstupy skupiny
Buď součástí změny
